РОМАНТИКА АКАДЕМІКА ГЛУШКОВА

У Києві, в Інституті кібернетики АН УРСР, є відділ теорії обчислювальних автоматів. Саме тут народжуються ті дивні електронні машини, які часом перевершують можливості людського мислення. Тут перекладаються на мову математики різноманітні процеси діяльності людини, обробляються логічні принципи техніки. На думку керівника відділу, директора Інституту кібернетики, лауреата Ленінської премії, Героя Соціалістичної Праці академіка В. М. Глушкова, тут працюють справжні романтики.
Математика і романтика. Що спільного між цими поняттями? Хіба математикові доводиться милуватися нашою красунею-Землею з космічних висот? Чи, може, йому вдалося створити нову речовину, або підняти завісу над таємницею клітини? Не стане він боротися з суворою природою Антарктиди. Не знає він і тепла вогнищ, біля яких гріються розвідники земних надр.
Та все ж професія математика по-своєму романтична. Хіба можливі без досягнень сучасної математики космічні польоти, створення складних приладів, якими користуються і хіміки, і біологи, і метеорологи, і геологи?
У будь-якій науці нове викристалізовується поступово, на основі експериментів і спостережень, правильність своїх припущень учений завжди може перевірити дослідами.
Математик позбавлений такої можливості. Він ставить гіпотезу, не знаючи, підтвердиться вона чи ні. Довго доводиться добирати ключі для розв'язання проблеми. І раптом одним ударом розв'язується, здавалося б, найскладніше. Лишається тільки зробити відповідні розрахунки, так би мовити, технічно оформити.
Три роки обдумував Глушков основні завдання своєї докторської дисертації. А розв'язання знайшов одразу.
Віктор Михайлович дуже багато зробив для розвитку теоретичної кібернетики. На основі його досліджень народжується нова обчислювальна техніка. Зокрема, завдяки теорії цифрових автоматів українські кібернетики створили першу в Європі універсальну керуючу машину широкого призначення «Дніпро». Вона допомагає плавити сталь у Дніпродзержинську, керувати процесами виробництва соди в Слов'янську, підказує, як раціональніше розкроїти метал для корпусів суден у Миколаєві. Сконструйовано цифрові автомати, які вчать студентів робити переклади, допомагають композиторові оркеструвати музичні твори, читають тексти і автоматично дають завдання обчислювальній машині. На основі розробленої Глушковим алгебраїчної теорії автоматів конструювання самої обчислювальної техніки автоматизується. Машини проектують собі подібних і роблять це краще від найдосвідченіших конструкторів. У Києві вперше машиною була спроектована нова інтегруюча машина «МІМ». Звичайно, завдання дали люди. Вони ж склали машину «МІМ». Але її проект створено автоматом. Створюються системи, які самі вчаться і вдосконалюються в процесі виконання певних операцій.
В. М. Глушков рано обрав свій шлях. Уже в п'ятому класі (народився він 1923 року) хлопчик складав радіоприймачі за своїми схемами. А через рік побудував електромагнітну гармату. Потім він здивував своїх однокласників і вчителів керованими по радіо моделями автомобіля та трамвая.
Для здійснення винахідницьких задумів бракувало знань. І хлопчик ночами просиджував над книжками. У восьмому класі він знав вищу математику за програмою технічного вузу, в десятому оволодів університетським курсом. Опанував він і гірницьку професію. Під час війни юнака за станом здоров'я не взяли до армії, і він пішов робітником на шахту. Шахтарі Донбасу добре знають, які то були дні, як і в яких умовах доводилось працювати. Вони пам'ятають і всенародний заклик «Усе для фронту!», і безсонні ночі, і евакуацію техніки, і потім — тяжку відбудову рідних шахт. Тому лише в 1944 році Віктор Глушков, у віці 21 року, дістав можливість піти вчитися.
Молодий шахтар і в навчанні не марнував часу. Він навчався на енергофакультеті політехнічного інституту і паралельно за 4 роки екстерном склав іспити за курс фізико-математичного факультету Ростовського університету.
І ось випускник двох вищих навчальних закладів починає самостійну роботу і наукову діяльність на Уралі. Про її інтенсивність промовляє той факт, що Віктор Михайлович за 8 років захистив кандидатську і докторську дисертації.
У тридцять два — доктор наук, у тридцять сім — академік.
Київ 1977р
|