
ПРО АБРАХАМА ДЕ МУАВРА
Ім'я Муавра відоме, мабуть, кожному школяреві як ім'я автора славнозвісної формули комплексного числа. Тим часом ця формула, мабуть,— найменш значне з усього того, що створив видатний учений. Справжнє покликання Муавра — теорія ймовірностей. Тут він досяг результатів, які ставлять його ім'я в один ряд з такими титанами цієї теорії, як Паскаль, Лаплас. (Про ці результати ми зараз не маємо змоги говорити).
Роки життя ученого — 1667—1754. Муавр — француз, проте майже все своє життя (з 1688 р.) прожив за межами Франції. Чому? Він був палким прихильником гугенотів, протестантом за віросповіданням. Коли у Франції почали переслідувати некатоликів, чесний і принциповий Абрахам, якому ледве минув 21 рік, змушений був залишити батьківщину, аби тільки не зрадити своїх переконань. Він поселився в Лондоні, столиці Англії, де незабаром завоював прихильність і повагу з боку великого Ньютона. Ньютон так цінував математичну обдарованість Муавра, що всякого, хто звертався до нього в питаннях, які стосуються математики, відсилав до цього вченого.
Слава не забарилася прийти до добровільного вигнанця. Ще наприкінці XVII ст. його обирають членом Лондонського Королівського товариства (це була англійська академія наук), в 1735 р. його обрали членом Берлінської академії наук, а в 1754 р.— в рік його смерті — іноземним (!) членом Паризької академії. Яка іронія: француз за національністю, народився у Франції і... іноземний член своєї національної академії.
|