ЧИСЛО φ — ЗОЛОТИЙ ПЕРЕРІЗ
Найбільш відомим з усіх ірраціональних чисел, тобто чисел, десяткові розклади яких нескінченні і неперіодичні, слід вважати число я. Ірраціональне число φ («фі») відоме не так широко, але воно виражає фундаментальне відношення, яке має майже такий самий універсальний характер, як і число я. Схожість між числами e і φ цим не вичерпується: як і e, φ має властивість виникати в найнесподіваніших місцях.
Геометрична суть φ ясна з мал. Відрізок прямої поділений на два відрізка А і В, які, як кажуть, утворюють «золотий переріз» відрізка А + + В: довжина всього відрізка | А + В | перебуває в такому самому відношенні дo довжини відрізка А, як і довжина відрізка А до довжину відрізка В. Відношення кожної пари відрізків і дорівнює числу φ .
Якщо довжина ї відрізка В дорівнює 1, то значення φ неважко обчислити з рівняння
(А+В)/А=А/В; (А+1)/А=А/1
- можна записати у вигляді звичайного квадратного рівняння. Додатний корінь цього рівняння дорівнює
(1+√5)/2
Це число одночасно виражає довжину відрізка А і значення величини ф. Його десятковий розклад має вигляд 1,61803398... Якщо за одиницю взяти довжину А, то довжина В виражатиметься величиною, оберненою
Ф, тобто Цікаво, що φ = 0,61803398... Число ф— єдине додатне число,
яке переходить в обернене йому при відніманні одиниці.
Як і число π , φ можна зобразити у вигляді суми нескінченного ряду багатьма способами. Гранична простота дальших двох прикладів ще раз підкреслює фундаментальний характер φ :
φ=1+ 1/(1+1/(1+1/(1+1/(1+⋯..)))); φ=√(1+√(1+√(1+√(1+⋯.)) ) )
«Золотий переріз» був відомий стародавнім грекам. Навряд чи можна сумніватися в тому, що деякі давньогрецькі архітектори і скульптори свідомо використовували його в своїх витворах. Прикладом може бути хоча б Парфенон. Саме цю обставину і мав на увазі американський математик Марк Барр, який 50 років тому запропонував називати відношення двох відрізків, які утворюють «золотий переріз», числом ф. Буква φ — перша грецька буква в імені великого Фідія, який, за переказами, часто використовував «золотий переріз» у своїх скульптурах. Однією з причин, з якої піфагорійці обрали пентаграму, або п'ятикутну зірку, символом свого таємного ордену, є та обставина, що будь-який відрізок у цій фігурі перебуває в «золотому відношенні» до найменшого сусіднього відрізка.
Число φ було обчислено за допомогою обчислювальної машини з точністю до 2878 знаків. На всю роботу машині потрібно було 4 хв. Для тих, хто любить числові курйози, повідомляємо, що серед перших 500 цифр зустрічається незвичайна послідоаність 177111777.

Джерело: http://ЧИСЛО φ — ЗОЛОТИЙ ПЕРЕРІЗ |