План-конспект уроку № 10
з предмета «Захист Вітчизни», 11-й клас 10.11.2011р.
заняття 1 (практичне)
Розділ 6. Стройова підготовка.
Підготовка солдата в складі відділення (взводу).
Тема 6.4.Строї відділення та взводу в пішому порядку
Мета:формувати в учнів уміння виконувати стройові прийоми і рухатись стройовим і похідним крокм зі зброєю у складі відділення та ( взводу); переконати учнів у важливості і необхідності стройової підготовки для організації чіткої взаємодії військовослужбовців.
Місце проведення:майдан для занять стройовою підготовкою.
Час:45 хвилин.
Навчально-методичне забезпечення:макети автоматів АКС-74 за кількістю учнів ; плакат «Стройова підготовка»; прапорці; Стройовий статут ЗС України 2002, учні не повинні мати взуття з гумовою підошвою.
Хід уроку
- Вступна частина (до 12 хвилин)
- Шикування учнів в одну шеренгу. Прийом рапорта від командира відділення.
- Привітання: «Здраствуйте, товариші»(удосконалення вміння у відповіді: «Бажаємо здоров’я..»), вітання з викладачами предмета «Захист Вітчизни».
- Перевірка учнів за списком. Огляд зовнішнього вигляду, перевірка стану макетів автрматів. Оголошення теми, завдань і порядку проведення уроку.
- Стройове тренування: вихід із строю і поверненнядо строю; підхід до начальника із виходом зі строю і відхід з постановкою до строю.
Актуалізація мислення учнів (мотивація теми)
-Для чого потрібна стройова підготовка військовослужбовця у складі відділення чи взводу?
Стройова підготовка є одним з найважливіших розділів навчання і виховання допризовника. Вона дисциплінує майбутнього воїна, загартовує його фізично, виробляє гарну поставу, формує спритність, моторність, витривалість, уміння правильно і швидко виконувати команди командирів. Навички, набуті на заняттях із стройової підготовки, вдосконалюються на заняттях з вогневої, фізичної підготовки й у повсякденній службі. Під час проходження строкової служби солдат звичайно діє в складі свого відділення, тому він повинен добре знати своє місце в строю за всяких умов, різні стройові прийоми без зброї і зі зброєю. Основні обов'язки військовослужбовців перед шикуванням і в строю, порядок виконання стройових прийомів визначені Стройовим статутом Збройних Сил України.
Актуалізація опорних знань і умінь учнів
- Які вміння та навички зі стройової підготовки ви засвоїли в 10 класі?
Контрольні запитання (вибірково в строю з використанням плаката «Стройова підготовка»).
- Що таке стрій?
- Назвіть елементи строю:фронт, фланг, тильний бік.
- Що такео дношеренговий і двошеренговий строї?
- Дайте визначення: інтервал, дистпнйія, глибина, ширина строю.
- Опишіть розгорнутий і похідний строї.
Постановка навчальних завдань:
«Рівняйсь- СТРУНКО!»
- вміти назвати строї відділення та сигнали управління строєм;
- виконувати у складі відділення рух строєвим та похідним кроком, розмикання, змикання і перешикування на місці та під час руху;
- діяти за сигналами управління строєм;
- відповідати на привітання та поздоровлення.
«Вільно!»
II Основна частина (28 хвилин)
- Шикування відділення в розгорнутий і похідний строї.
а) розгорнутий стрій
- шикування відділення у одношеренговий стрій за командою: «Відділення, в одну шеренгу ( у дві шеренги) – СТАВАЙ».
Розгорнутий стрій відділення може бути одноше-ренговим або двошеренговим. Шикування відділення в од-ношеренговий стрій здійснюється за командою: «Відділення, в одну шеренгу — СТАВАЙ!» Шикування відділення в двошеренговий стрій здійснюється за командою: «Відділення, в дві шеренги — СТАВАЙ!» Відділення з чотирьох осіб і менше завжди шикується в одну шеренгу. Похідний стрій відділення шикується за командою:
«Відділення, в колону по одному — СТАВАЙ!» або «Відділення, в колону по два — СТАВАЙ!»
- тренування виконання стройових команд у одношеренговому і двошеренговрму строю.( «Відділення – РОЗІЙДИСЬ», «ДО – МЕНЕ», «Відділення – праворуч (ліворуч, від середини) розім- КНИСЬ», вихід зі строю, підхід до начальника, вітання.
Якщо відділенню потрібно розтягнути стрій, подають команду: «Відділення, вправо (вліво, від середини) розім-КНИСЬ!», або «Відділення, вправо (вліво, від середини) на шість кроків розім-КНИСЬ!», або «... бігом розім-КНИСЬ!» Військовослужбовці, за винятком того, від якого здійснюється розімкнення, повертаються у зазначений бік, одночасно з приставлениям ноги повертають голову вбік фронту строю і рухаються прискореним півкроком (бігом), дивлячись через плече на того, хто йде позаду, і не відриваючись від нього; після зупинки того, хто йде позаду, кожний ступає ще стільки кроків, скільки їх визначено командою, і повертається ліворуч (праворуч). Якщо інтервал не було вказано, розмикання проводять на один крок. Розмикання від середини здійснюють від того, хто середній. Військовослужбовець, якого названо середнім, почувши своє прізвище, відповідає «Я», простягає вперед ліву руку й опускає її.
Для змикання відділення подають команду: «Відділення, вправо (вліво, до середини) зім-КНИСЬ!» або «... бігом зім-КНИСЬ!» Військовослужбовці, за винятком того, до кого призначено змикання, повертаються вбік змикання, після чого прискореним півкроком (чи бігом) підходять на визначений для зімкнутого строю інтервал; підійшовши, самостійно зупиняються і повертаються ліворуч (праворуч).
б) похідний стрій
- шикування відділення в колону по одному або в колону по два проводиться за командою: «Відділення – в колону по одному (по два) - СТАВАЙ!»
- тренування учнів виконання стройових команд, перешикування з колони по одному в колону по два і навпаки, на місці і під час руху.
Для руху відділення стройовим кроком подають команду: «Відділення, на ре-МІНЬ, стройовим кроком — РУШ!» У разі потреби визначаються напрям руху та бік рівняння, наприклад: «Відділення, на ре-МІНЬ, на та-кий-то предмет рівняння праворуч (ліворуч), стройовим кроком — РУШ!» За виконавчою командою («РУШ») усі військовослужбовці одночасно починають рух із лівої ноги, дотримуючись рівняння й зберігаючи інтервал. Якщо бік рівняння не визначено, то його здійснюють убік правого флангу поглядом, не повертаючи голови. Щоб зупинити відділення, подають команду: «Відділення, СТІЙ!»
Рух похідним кроком здійснюють за командою: «Відділення, в колону по одному (по два) — РУШ!» Якщо під час руху відділення похідним кроком потрібно змінити напрям, подають команду: «Відділення, правим (лівим) плечем вперед — РУШ!»
Перешикування відділення з розгорнутого строю в колону здійснюють поворотом вправо за командою: «Відділення, право-РУЧ!» Перешикування відділення з колони в розгорнутий стрій здійснюють поворотом відділення вліво за командою: «Відділення, ліво-РУЧ!»
Перешикування відділення з колони по одному в колону по два здійснюється за командою: «Відділення, в колону по два, кроком —РУШ!» (під час руху: «... по два — РУШ!»). За командою до виконання командир відділення ступає півкроком, парні номери, вийшовши вправо, у такт кроку стають на свої місця в колоні, відділення рухається півкроком, поки не буде подано команду «ПРЯМО!» або «Відділення, СТІЙ!».
Перешикування відділення з колони по два в колону по одному здійснюють за командою: «Відділення, в колону по одному, кроком — РУШ!» (під час руху: «... по одному — РУШ!»). За командою до виконання командир відділення ступає повним кроком, решта — півкроком; із звільненням місця парні номери в такт кроку заходять за непарні й рухаються далі повним кроком.
2. Виконання військового вітання у строю на місті та під час руху і відповідь на привітання.
Для військового привітання начальника в строю на місці командир відділення подає команду: «Відділення, СТРУНКО, рівняння — ПРАВОРУЧ (ЛІВОРУЧ, ДО СЕРЕДИНИ)!» — і доповідає: «Товаришу (пане) капітан! Перше відділення готується до розводу на варту. Командир відділення сержант Коваленко».
Коли начальник пройшов або подав команду «Вільно!», командир відділення віддає розпорядження «Вільно!» й опускає руку.
На привітання начальника: «Здрастуйте, товариші (панове)!» — всі військовослужбовці відповідають дружно, гучно, чітко: «Здрастуйте, товаришу (пане) капітан!»
Для виконання військового вітання в строю під час руху за 10-15 кроків до начальника командир відділення командує: «ВідділенняСТРУНКО, , рівняння- ПРАВОРУЧ (ЛІВОРУЧ)!». За командою СТРУНКО! Всі військовослужбовці переходять на стройовий крок, а за командою»Рівняння праворуч (ліворуч)!» одночасно повертають голову в бік начальника та припиняють рух руками.
Після того, яквідділення пройде повз начальника, або за його командою «Вільно!» командир відділення командує «Вільно!» і відділення продовжує рух похідним кроком.
- Прийоми із автоматом під час виконання команд: «Покласти зброю!» «До зброї!», «За зброю!».
Зброю кладуть на землю за командою «Покласти — ЗБРОЮ!». За попередньою командою автомат беруть у праву руку, за виконавчою командою кладуть його на землю ручкою замкової рами вниз, затильником приклада біля носка правої ноги (праву ногу в коліні не згинають), після чого ліву ногу приставляють до правої. Піднімають зброю із землі за двома командами: 1) «До ЗБРОЇ!» — шикуються біля зброї; 2) «За ЗБРОЮ!» — ступають лівою ногою крок уперед, беруть зброю у праву руку і, випроставшись, приставляють ліву ногу до правої.
Тренування вправи у двошеренговому строю.
4. Строї взводу.
- розгорнутий стрій одношеренговий або двошеренговий;
- похідний стрій в колону по три (по чотири, якщо чотири відділення) в колону по два або в колону по одному.
5. Сигнали для управління строєм взводу.
Сигнали для управління строєм взводу у пішому порядку подаються рукою або жовтим та червоним прапорцями, а вночі — ліхтарем, який має біле, червоне та зелене світло. Команди-сигнали, які стосуються усіх відділень, приймаються негайно і виконуються всіма командирами відділень.
Під час подання команди сигналом попередньо подається сигнал «УВАГА», а якщо команда стосується тільки одного з відділень, то подається сигнал, який стосується цього відділення. Відповідні сигнали, що позначають відділення, встановлюються командиром взводу.
Готовність до прийняття команди сигналом також позначається сигналом «УВАГА». Прийняття сигналу підтверджується його повторенням або поданням відповідного сигналу своєму відділенню. Наприклад, сигнал «Увага» командир взводу подає піднятою вгору правою рукою, яку тримає так до відгуку — повторення командирами відділень цього сигналу. З використанням прапорців сигнал «Увага» командир взводу подає, піднімаючи правою рукою вгору жовтий прапорець, і тримає так до відгуку — повторення командирами відділень цього сигналу. З використанням ліхтаря із білим світлом цей сигнал він подає серією точок.
ооо
Сигнал «Збір командирів відділень» командир взводу подає піднятою вгору правою рукою, якою він крутить над головою, а потім різко опускає. Те ж саме командир взводу робить з червоним і жовтим прапорцями, піднятими у правій руці. Вночі ліхтарем із білим світлом він розмахує над головою праворуч і ліворуч, описуючи півколо.
Сигнал «Стій (стоп)» командир взводу подає піднятою вгору лівою рукою, яку він швидко опускає перед собою, повторюючи цей рух до виконання. Те ж саме командир взводу робить з червоним прапорцем, піднятим у лівій руці. Вночі ліхтарем із червоним світлом він розмахує вертикально вгору і вниз.
Сигнал «Руш (означає — уперед, рухатися далі у попередньому або новому напрямку, шлях вільний)» командир взводу подає підняттям вгору правої руки, одночасно повертається в бік руху та опускає руку в напрямку руху на рівень плеча. Те ж саме командир взводу робить з жовтим прапорцем, піднятим у правій руці. Вночі ліхтарем із зеленим світлом він розмахує вертикально вгору і вниз.

У разі потреби командир взводу призначає додаткові сигнали для управління строєм.
III Заключна частина (5 хвилин)
1.Спільне підбиття підсумків уроку відповідно до поставлених завдань.
2. Аргументоване оцінювання знань і практичних вмінь учнів, їхньої активності і дисципліни під час уроку.
3. Узагальнення характерних помилок, яких учні припустилися під час занять
4.Домашнє завдання.
Вивчити: Тему 6.4. Строї відділення та взводу в пішому порядку, § 28 стор. 157-162.
Тренувати прийоми з автоматом, розмикання, вітання командира у двошеренговому строю.
|